Dostawy energii elektrycznej – jak rozumieć swój rachunek

Twój rachunek za energię elektryczną sprawia, że jesteś oszołomiony, nie martw się nie jesteś sam, wielu z nas płaci za energię, – bo musi, chociaż tak naprawdę rachunek za prąd zawiera dwie usługi.

Zadaj sobie trud

  1. Warto zadać sobie trud, aby zrozumieć swój rachunek, jest to pierwszy krok do tego, aby przejąć kontrolę nad sowim zużyciem i zacząć oszczędzać energię. Każdy rachunek za prąd jeśli jest wystawiany na podstawie umowy kompleksowej musi zawierać następujące elementy.
  2. Są to dane kontaktowe Twojego dostawcy (sprzedawcy) energii, jego numer telefonu, adres siedziby i dane rejestrowe.
  3. Twój numer referencyjny klienta (często powiązany z numerem rachunku bankowego) jest wyłącznie Twój i trzeba go używać do kontaktu z dostawcą, wówczas łatwiej będzie odnaleźć Cię w gronie wszystkich klientów.
  4. Data, kiedy twój rachunek za energię został wydany, na rachunku znajdziesz też okres za jaki naliczone zostały opłaty. Zwykle jest to okres dwumiesięczny, ale sprzedawca może wprowadzić okres fakturowania, co półmroku bądź, co miesiąc.
  5. VAT pobierany od energii dostarczanej do użytku domowego wynosi 23%. Podatek doliczany jest nie tylko do zużycia, ale także do części dystrybucyjnej, jak i innych opłat. Zwykle oferta na energię elektryczną zawiera ceny netto.
  6. Jest to kwota, którą trzeba zapłacić za gaz użyłeś. Z drugiej strony rachunku będzie wyjaśnić, jak ta liczba została osiągnięta. Niektórzy dostawcy oferują zachęty do szybkich płatności.
  7. Łączna cena do zapłaty składa się z sumy usług dystrybucyjnych i podsumowanego zużycia, oraz dodatkowych opłat typu gwarancja ceny energii.
  8. Twoja taryfa zawsze będzie pokazana na rachunku. Należy upewnić się, że jesteś w taryfie, która odpowiada Twoim osobistym preferencjom. Jeśli większe zużycie odbywa się w godzinach nocnych, ze względu na twoją pracę może warto pomyśleć o zmianie taryfy.
  9. Stan licznika na początku okresu, ujętego na tym rachunku oraz stan na koniec okresu, więc należy sprawdzić licznik, aby zobaczyć, że szacunek jest przynajmniej blisko tego, co mówi twój rachunek. Pomimo odczytów, czasem sprzedawcy bazują na prognozowanym zużyciu. Wylicza je się, jako zużycie do analogicznych okresów, jakie miały miejsce w analogicznym okresie poprzedniego roku. Jest to normalna praktyka zarówno dla gazu i energii elektrycznej, ma się ona zmienić po 2020 roku, kiedy to wszyscy odbiorcy będą posiadać elektroniczne liczniki energii.
  10. Zmiana energii dla firm czy odbiorców domowych możliwa jest od 2007 roku, jeśli nie zmieniałeś sprzedawcy, na twoim rachunku znajdą się dane dot. opłat dystrybucyjnych. Opłaty te naliczane są za przesył energii elektrycznej, wyróżnia się stawki stałe i zmienne, które wzrastają wraz z pobranymi kilowatogodzinami. Dystrybucja zajmuje się przesyłem energii, opłaty są, więc pobierana na cele remontu sieci elektroenergetycznych, przyszłych awarii, także za obsługę klientów czy fakt, że odbiorca może dokonywać zmiany w umowie.  Wysokość opłat może wynosić nawet jedną trzecią wysokości rachunku, jeśli dodatkowo pojawiają się dodatkowe opłaty nazywane tg mocy albo opłat za ponadumowny pobór energii, oznacza, to dystrybutor nalicza nam karę. Warto wówczas dowiedzieć się o swoim zużyciu i zacząć działać.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s