Oszczędność energii

Energia jest rzadkim dobrem, niestety, w świecie nie wszyscy mieszkańcy mają dostęp to tego medium. Dzisiaj każdy może wpływać na swoje zużycie energii elektrycznej w swoim domu przez bardziej odpowiedzialne zachowanie. Dlaczego warto oszczędzać energię, cena energii elektrycznej rośnie z roku na rok.

Wykorzystanie energii zużywa zasoby, z których niektóre nie są odnawialne (węgiel, ropa, gaz ziemny). Ponadto, produkcja i zużycie energii jaki i ropy naftowej, węgla, generuje wytwarzanie odpadów, stałych lub gazowych, co wpływa bardzo negatywnie na środowisko.

Co robić by oszczędzać?

Każdy może przyczynić się do oszczędzania energii w domu, wystarczy zmienić swoje nawyki. Dostosuj temperaturę biorąc prysznic zamiast długiej kąpieli, maksymalne wykorzystuj światła naturalne, wyłączanie świateł w pustych pokojach to także klucz do sukcesu, wyłącz komputer, gdy nie korzystasz. Jest tak wiele prostych gestów, dzięki który możesz ograniczyć konsumpcję i to bez zmniejszania komfortu do jakiego jesteś przyzwyczajony. Zużycie energii elektrycznej w sektorze mieszkaniowym wzrasta z roku na rok, zwłaszcza, że używamy coraz więcej urządzeń elektrycznych.

Wyposażenie

Przed uruchomieniem zmywarki do naczyń lub pralki, należy upewnić się, że są one pełne, warto też dostosować odpowiedni program piorący do wsadu.  Urządzenia klasy energetycznej A + (powyżej i A ++) pozwala na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o 20% w porównaniu do klasy A.  Urządzenia chłodnicze zużywają 30% energii elektrycznej, jednak  60 dodatkowych kWh rocznie przybędzie jeśli loftka będzie źle użytkowana. Konieczne jest zatem, aby rozmrozić ją co trzy miesiące.

Elektronika

Podłączone na stałe, urządzenia elektrycznych w trybie czuwania zużywają prawie 10% energii. Lepiej jest wyłączyć je całkowicie odłączyć lub podłączyć do listwy zasilającej z wyłącznikiem, dla wygody.

System grzejny

System ogrzewania umożliwia programowanie 10% oszczędności na rachunku za energię. Warto aby poszczególne elementy sytemu posiadały obudowę utrata energii będzie mniejsza. Zanim zaczniemy ogrzewać warto zamknąć okna w pokoju, wówczas szybciej nagrzej się do odpowiedniej temperatury. W nocy lepiej utrzymywać niższą temperaturę nawet o 80%, co pozwoli nam na większe oszczędności w energii.

Oświetlenie

Zawsze wyłączaj światło opuszczając pokój, oświetlenie stanowi średnio 15% faktury dla konkretnych zastosowań energii elektrycznej. Sposób jest tak stary jak żarówka, nie pobiera energii jak nie jest włączona to proste. Decydując się na zmianę źródeł światła, warto zapoznać się ze specyfikacją żarówki.

Wypieki

Wyłącz palników elektrycznych 10-15 minut przed końcem gotowania, to chyba jedyna zasada oszczędnościowa odnośnie używania piekarnika, warto sprawdzić jeszcze czy dana potrawa może być pieczona z termo obiegiem, co także pozwala oszczędzać.

Advertisements

One thought on “Oszczędność energii

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s