Zużycie energii w gospodarstwie domowym

Zużycie energii elektrycznej przez urządzenia elektroniczne jest mierzone w Watach (W), więc 1kWh (kilowatogodzina) energii elektrycznej oznacza, ze urządzenie o mocy 10s00 Wat, tle energii wykorzystuje przez godzinę swojej pracy. Naliczanie za rachunku elektrycznym poboru zużycia w kilowatogodzinach (kWh) jest bardziej wygodne, a co ważniejsze możliwe do sprawdzenia, jak i przeliczenia przed odbiorcę.

1 kWh wynosi…

W zależności od miejsca w świecie, w którym żyjesz będziesz płacił mniej, bądź więcej za energię jaką pobierasz z sieci. Twoje średnie zużycie energii jest proste do obliczenia, wystarczy, że zsumujesz pobór swoich urządzeń. Następnie średnie godzinowe zużycie energii w kWh pomnożysz razy 24 godzin a następnie przez 30 dni w miesiącu. Cena za 1kWh jaką płacisz widoczna jest na rachunku, jednak uważaj, podawana jest cena netto i brutto, jednak cena za prąd brutto nie jest całościowa kwotą do zapłaty, gdyż doliczana jest jeszcze stawka dystrybucyjna.

1 kwh kalkulator

Przykładowe obliczenie dla gospodarstwa domowego, które korzysta z takich urządzeń jak pralka, zmywarka, lodówka oraz urządzenia RTV będzie przebiegać następująco.

Lodówka  na godzinę pobiera około 0,035 kwh, pracująca przez godzinę pralka to koszt dużo niższy 0,017. Mniejsze urządzenia w sumie nie pobiorą więcej jak 0,045 kwh. Skąd takie dane, skoro  roczne zużycie energii lodówki w klasie A++ to 269 kwh, to dzienny pobór kształtuje się na poziomie 0.76, po podzieleniu na 24 godziny doby daje nam to powyższy wynik. Nie wszystkie urządzenie działają przez całe 24 godziny, jednak niektórych używamy zamiennie, albo oglądamy serial, albo surfujemy po sieci. Sporą cześć rachunku zawiera też oświetlenie. Razem daje nam to 0,097 kwh, dzienny pobór to 2,328, rocznie więc gospodarstwo pobiera Ne cały tysiąc kwh, dokładnie 849,72. Trzeba przyznać, że nie jest to duże zużycie, pomimo tego, że przyjęliśmy, że urządzeni pracy ja 24/h a tak nie jest. Nikt z nas nie ma też wszystkich urządzeń klasy A++, która uważana jest za najbardziej energooszczędną.

Advertisements

One thought on “Zużycie energii w gospodarstwie domowym

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s