Zużycie prądu a etykieta energetyczna?

pralka_bosch_wlg_20265pletykieta

Wybierając sprzęt energetyczny czy to AGD czy RTV zwracamy uwagę na jego cenę, markę, gabaryty, okres gwarancji a także funkcje i cechy estetyczne. Co jeszcze decyduje o nabyciu danego sprzętu – oszczędności na energii, dlatego sprawdzamy etykietę energetyczną, zanim udamy się do kasy.

Etykieta energetyczna

Studiujemy etykietę energetyczną danego sprzętu, po to, aby sprawdzić ile energii pobiera dany sprzęt w czasie rocznego użytkowania. Pojemność lodówki, poszczególnej komory chłodziarko-zamrażarki czy innego sprzęt to także informacja zawarta na etykiecie. Ponadto znajdziemy na niej informacje dot. zużycia wody, głośności urządzenia podawanego w decybelach czy inne informacje dla charakterystyce dla danego urządzenia.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Unii Europejskiej dla każdego większego urządzenia producent elektrycznego musi przygotować etykietę energetyczną. Etykieta ma wpływać bardziej świadome wybory konsumentów, przez co będą oni mogli porównywać urządzenia poprzez zestawienie parametrów.  Dyrektywa 2010/30/UE  z1992 roku miała na celu za pomocą kolorów i odpowiednio przyporządkowanych im liter alfabetu  pomóc konsumentowi w wyborze i oznaczać urządzenie najbardziej efektywne energetycznie. Sprzęt najmniej oszczędny zaklasyfikowany jest do klasy G oznaczony, która oznaczona jest  czerwonym paskiem, natomiast sprzęt najbardziej wydajny energetycznie oznacza się literą (klasą) A i kolorem zielonym. Z biegiem lat dodatkowo nowe klasy energetyczne

 (A+, A++ oraz A+++). Oznaczenie takie należy się urządzeniom, w których zastosowano nowinki techniczne.

Ile energii pobierze urządzenie?

Chociaż etykieta podaje roczne zużycie energii, to jest to czysto teoretyczne wyliczenie. Kolejna europejska dyrektywa podaje metodykę obliczeń, aby określić współczynnik efektywności energetycznej, i nadać odpowiednią klasę efektywności energetycznej urządzenia.  Pozostaje pytanie jak oblicza się ów efektywność energetyczną, a odpowiedź znajduje się w delegowanych rozporządzeniach Komisji UE. I tak aby wyliczyć współczynnik efektywności energetycznej (w skrócie EEI).  Każde urządzenie energetyczne jest poddawane testom, a aby poznać poszczególne parametry potrzebne do wyliczenia EEI.

Etykieta energetyczna pralki?

Spotkaliście się z pralką niższej klasy jak klasa A. Pralki to urządzenia, co do których producenci starają się dodawać nowe energooszczędne technologie. Unia wskazuje jak liczyć EEI pralki automatycznej, aby to zrobić wystarczy zobaczyć poniższy wzór. Wygląda on  następująco:

EEI Wzór

Poszczególne oznaczenia to:

EEI = AEc/SAc  ˟ 100

AEc – roczne zużycie energii przez pralkę dla gospodarstw domowych

SAEc – standardowe roczne zużycie energii przez pralkę dla gospodarstw domowych, oblicza się w kWh/rok

SAEc = 47,0 ˟ c + 51,7

c – pojemność znamionowa pralki

Et – ważone zużycie energii

Po – ważona moc w trybie wyłączenia

Pl – ważona moc w trybie czuwania

Tt – ważony czas programów

220 – całkowita liczba standardowych cykli prania rocznie.

Potrafilibyście wyliczyć EEI, pewnie tak, ale po co skoro zrobi to za nas producent. On także wyliczy wszystko na średnich wartościach Dokładniej ujmując, pomiar sporządza się na danych uzyskanych podczas testów. Dane takie jak  temperatura prania, która przecież wpływa na pobór energii, czas trwania programu  nabiera innego znaczenia, gdyż do badania wybiera się  program testowy, zwykle program do prania rzeczy bawełnianych w 60°C i 40°C i to na zmianę przy pełnym i częściowym załadowaniu. Obliczenie opiera się na 220 takich cyklach.  Miejmy świadomość, że co innego pokaże nam kalkulator zużycia prądu. Na przykładzie pralki  BOSCH WLG 20265 PL, klasa efektywności A+++,  o mocy 2300W o zużyciu 131 kWh na rok. Kalkulator wskazuje jednak, że rocznie pralka ta pobierze prawie 10 razy tyle. Gdzie jet prawda, może do każdego narzędzia stosować miernik elektryczny, jedno jest pewne pobór z pewnością będzie naliczony na rachunku za prąd.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s