Instalacje elektryczne

Niewielu z nas wie, że instalacje elektryczne powinny być co 15 lat modernizowane, a niektóre po tym czasie domagają się remontu lub całkowitej wymiany. Zależy to od stanu budynku, tego co przeszedł, powodzie, inne uszkodzenia geotermalne czy pożary.

Stara instalacja elektryczna

Brak pieniędzy jest skuteczną przeszkodą, ale przestarzała lub wadliwa wykonana instalacja elektryczna to potencjalne zagrożenie. Bezpośredniego porażenia prądem to jedno z najniebezpieczniejszych, następne są zagrożenia pożarowe czy nadmiernie pobierana energia elektryczna. Stare zaśniedziałe przewody, sparszałej okablowanie, prowadzi do przepięć i wycieku energii elektrycznej, przez co oszczędzanie energii elektrycznej będzie niemożliwe. Ze złym stanem sieci spotkać można się starych kamienicach czynszowych, w nowych budynkach instalacja może być wykonana niechlujnie z powodu braku nakładów finansowych.

Modernizacja sieci energetycznej

Sieć energetyczna i każda zmiana dokonana w jej strukturze powinna być naniesiona na dokumentację techniczną. Dlatego przed przystąpieniem do remontu, bądź wymiany instalacji elektrycznej należy przygotować wszystkie dokumenty techniczne. Są nimi przede wszystkim opisy montażu obwodów wraz z fotografiami czy rysunkami, wówczas wiadomo co kryje się pod tynkiem. Potrzebna będzie także dokumentacja powykonawcza, jak również znajomość lokalizacji wyłącznika głównego i zabezpieczeń obwodów. W wyniku zdarzeń losowych mogła ona ulec zniszczeniu, więc nie obejdzie się bez urządzenia wykrywającego przewody w ścianach. To fachowiec z uprawnieniami powinien być odpowiedzialny za remont starej lub uszkodzonej instalacji elektrycznej. Nawet usuwanie niewielkiej usterki może spowodować porażenie prądem.

W trakcie modernizacji elektrycznej

Instalacja elektryczna powinna zostać dopasowana do potrzeb domowników, co oznacza, że uwzględnić należy wszystkie urządzenia elektryczne, jak i te które mogą w przyszłości zagościć w naszym domu. Najważniejsze jest aby nowa instalacja była sprawna i bezpieczna, dlatego konieczne jest zastosowanie odrębnych przewodów neutralnych. Zasada jest, że w przewodach ochronnych nie wolno umieszczać żadnych zabezpieczeń, czy innych aparatów. Stare bezpieczniki z wkładką topikową lepiej zastąpić wyłącznikami nadmiarowymi, które zabezpieczą obwody. Najważniejsza jest zasada selektywności zabezpieczeń, która głosi, że w razie przeciążenia lub usterki zabezpieczenie, które znajduje się najbliżej miejsca zakłócenia powinno nie działać.

Warto aby w czasie remontu instalację podzielić na poszczególne obwody. Najlepiej oddzielny obwód wykonać dla oświetlenia ogólnego, gniazd wtyczkowych pod urządzenia kuchenne jak i pod urządzenia gdzie niezbędne są indywidualne zabezpieczenia np. ogrzewanie czy klimatyzacja. Obwody należy prowadzić w liniach prostych, w sposób równoległy do krawędzi ścian oraz stropów.

Wykonanie w budynku dodatkowego złącza, za pomocą którego pracownicy energetyki będą mogli odciąć budynek od zasilania energią razie pożaru czy innego zagrożenia, także może pomóc.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s