Ceny prądu wzrost czy spadek w Europie?

Polska ma drogi prąd? Ależ skąd

Eurostat znowu wylicza kto w Europie ma najtańszy prąd. Okazało się, że to mieszkańcy Bułgarzy mają najniższe ceny energii. Na drugim końcu cennika są Szwedzi.  Polska ma wciąż jedne z niższych cen energii w Unii, ale przed nami są inne państwa.

Cena energii a cena ropy

Okazuje się, że nasi rodacy na stacja benzynowych  w pewnym okresie odczuli spadek cen benzyny, podyktowany  spadkiem cen za baryłkę ropy. Jednak na tym odczucie spadku innych towarów się zakończyło. Nikt nie odczuł spadku cen energii elektrycznej. Zatem czy Unia Europejska skorzystała na taniej ropie naftowej, która to ma determinować ceny pozostałych nośników energii?

Okazuje się, że prąd podrożał w drugiej połowie 2015 roku  i to o 2,4 proc. Dając tym samym średnią cenę za kWh ok. 0,221 euro, rok wcześniej  średnia wynosiła 0,215 euro. aby sprawdzić ceny energii zobacz kalkulator energii elektrycznej.

Gdzie podwyżki były największe?

Dania, to tam odnotowano najwyższe wzrosty cen. Okazuje się, że Duńczycy płacą średnio 0,304  euro/kWh. Do rachunków dołożyli także Niemcy, płacąc 0,295 euro. Odnawialne źródła energii okazały się nie tylko źródłem zasilania podstawowego dla wielu landów, ale i przyczyną podwyżek. Ile płacą Bułgarzy – 0,096 euro, i jest to cena o 0,006 euro więcej niż rok temu. Nieco drożej było na Węgrzech. Tam kWh kosztował 0,115 euro, czyli dokładnie tyle samo ile przed rokiem.

Ile kosztuje kWh Polsce?

Chociaż narzekamy na rachunki, to według statystyk za kWh energii elektrycznej musieliśmy płacić poniżej unijnej średniej – czyli 0,142 euro, co jest kwotą niższą niż średnia unijna. Podając dane Eurostat bada ceny cennikowe różnych spółek, zapominając o tym, że polskiej rodzinie trudniej opłacić rachunek w wysokości 200 złotych kiedy na rodzinę pracuje tylko jedna osoba, jest za biedna na kredyt za bogata na zasiłki. W sąsiednich państwach social rozwija się lepiej, lepiej też o wyższą płacę.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s