Prepaid licznik energii

Odczyt licznika energii

Pobór mocy jest pokazany przez miernik energii w postaci jednostki jaką jest kilowatogodzina zużywanej energii. 1 kWh odnosi się do mocy elektrycznej jak jest wymaganej by zapewnić działanie 1000 watowemu urządzeniu w ciągu 1 godziny.

Jednostki zużytej energii są wykrywane przez miernik energii, pokazujący ilość energii zużywanej co jest odbiciem na mierniku. Liczniki energii elektrycznej może być dwojakiego rodzaju – elektromechaniczne i mierniki elektroniczne. Dla obu liczników, odczyt odbywa się od strony lewej do prawej, wystarczy odczytać to co pokazuje liczydło.

Miernik elektromechaniczny składa się z płyty aluminiowej umieszczonej pomiędzy dwoma elektromagnesami, której jeden z cewki jest połączony z obciążeniem i stanowi prąd cewek a cewka innego elektromagnesu jest podłączona do napięcia zasilającego. Oddziaływanie strumieni między dwiema cewkami jest odpowiedzialny za dostarczanie momentu obrotowego tarczy, która zacznie się obracać. W następstwie, czego będzie odmierzany pobór proporcjonalne do obciążenia. Licznik rejestruje liczbę obrotów i wyświetla je, co wskazuje na zużycie energii.

Większość liczników elektronicznych składa się z czujników prądowych i napięciowych, które wykrywają ilość prądu zużytego prądu. Sygnał analogowy jest próbą wykorzystania napięcia ADCD. Natomiast sygnały cyfrowe są przetwarzane przy użyciu DSP lub mikrokontrolera, który następnie wyświetla ilość energii zużywanej na wyświetlaczu LCD lub LED.

Konwencjonalna metoda rozliczeń energii elektrycznej wiąże się z jednostką dystrybucyjną, której pracownik czyta liczbę jednostek energii elektrycznej zużywanej. T OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego) jest odpowiedzialny za odczyt przesłanie tych danych do sprzedawcy. Aby wyeliminować odczyt w domu, planuje się zastąpienie tradycyjnych liczników indukcyjnych, które zapewniają znacznie dokładniejsze odczyty na liczniki elektryczne. Ponadto konsument w takim wypadku jest rozliczany na podstawie bilansowanie a nie ilość energii pobranej faktycznie, na rachunku zasilania elektrycznego uwzględnione są jedynie szacunki, a całość zużycia jest regulowana pod koniec roku.

Definiowanie systemu prepaid – przedpłatowy licznik energii

Zasadniczo to licznik działa tak jak doładowania w telefonie komórkowym, konsument kupuje kartę doładowania i dostaje kilka jednostek energii w zamian za płatność. Kwota salda będzie obniżać się wraz z ubytkiem każdej jednostki energii aż osiągnie zero. Wówczas odbiorca dostanie automatycznie odcięty. Ilość każdej jednostki energii zużywanej może być kontrolowane przez jednostkę bilansową (sprzedawcę) według godzin szczytu.

Głównymi zaletami tej metody są:

Jest bardzo dokładna, cała idea czytania jednostek rozliczeniowych jest prosta, ręczne  odczyty czy wady licznika zostały wyeliminowane.

Konsument nie może uciec od płacenia rachunku za energię elektryczną jest wolny od długów.

Marnotrawstwo energii jest zmniejszone jest spożywana a konsument bardziej interesuje się oszczędzaniem prądu.

Sieci elektroenergetyczna może monitorować całkowite zużycie energii, a wszelkie próby ingerencji są właściwie bezużyteczne i mogą być szybko wykryte

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s