Ceny energii w II połowie 2016 r

Mamy dobrą wiadomość, ceny prądu w Unii Europejskiej dla gospodarstw domowych spadły średnio o 2,3 proc. Taki spadek można stwierdzić analizując ceny w porównaniu z tymi jakie utrzymywały się w drugiej połowie 2015 r. Jak pisze forsal.pl, za 100 kWh musimy zapłacić ok. 20,5 euro.  Podobnie z cenami gazu, przeznaczonego dla odbiorców indywidualnych, jego ceny spadły średnio o 10,5 proc. do 6,4 euro za 100 kWh.

Analizując ceny w analogicznych okresach widzimy, że ceny energii w ostatnim półroczu ubiegłego roku spadły. Przeprowadzając analizę na dłuższą metę, niestety widać odwrotny trend, dane pokazują, że od 2008 r. ceny energii elektrycznej w UE wzrosły i to o 23 proc., wzrost cen dotyczy także gazu, wzrost wyniósł średnio o 2,6 proc.

Ceny nośników energii składają się z wielu podatków, a te podnoszą wydatki gospodarstw domowych podatki, dlatego szukamy nowych dróg aby oszczędzać, ale i tak z naszych rachunków za energię nie znikną podatki, które stanowią aż jedną trzecią (36 proc.) rachunków. Odnośnie kosztów gazu to  ponad jedna czwarta (26 proc.) ceny błękitnego paliwa, to podatki.

Forsal.pl donosi:

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s